Ellentétben az általános elképzeléssel, az emberi szív nem ver olyan szabályosan, mint egy metronóm. A szívritmust természetes módon megváltoztatja számos fiziológiai faktor, és állandóan változik. A legnyilvánvalóbb ezek közül a fizikai aktivitás. Tény, hogy a szívritmus minimuma és maximuma közötti kapacitás kulcsfaktora az egészségi szint meghatározásának. Ha valakinek megromlik a fizikai állapota, e tartomány beszűkülése elérheti azt a pontot, hogy már nem lesz képes a mindennapi stresszhez való alkalmazkodásra. Ezen a ponton túl bármilyen hirtelen stresszhelyzet kardiovaszkuláris eseményhez, akár hirtelen halálhoz vezethet.
Szervezetünknek az a jó, ha a szívfrekvencia változékonysága minél nagyobb. Ez a paraméter gyorsan, egyszerűen, fájdalommentesen mérhető. Ami ennél is fontosabb, hogy biofeedback módszer alkalmazásával megtartható, sőt fejleszthető.
Az elképzelés, hogy a szív-, ill. szív-érrendszer adaptációs készségét a lehető legmagasabb szintre emeljük, nem újkeletű. Generációk óta foglalkozik az orvostudomány a különböző fizikai gyakorlatok, stresszkezelési technikák, meditáció, jóga, stb. ezirányú hatásaival. Az utóbbi két évtizedben azonban egy új eljárás, a HRV-biofeedback kiemelt figyelmet kapott. Számos HRV-biofeedback protokollt fejlesztettek ki és teszteltek különböző klinikai körülmények között. A kutatások megfelelő evidenciát bizonyítottak a HRV-biofeedback technika hatásosságát illetően, sőt kiérdemelte, hogy hatásosságában megelőzzön számos más önszabályozó technikát, és bekerüljön a főáramú orvostudományba.
A szívfrekvencia változékonyságát növelő biofeedback módszert HRV-tréningnek hívjuk. A HRV-tréning leginkább a stresszkezelésben, relaxációban és a csúcsteljesítmény-tréningben használatos, de hasznosan támogatja szorongásos, depressziós zavarok, krónikus fájdalmak és a magas vérnyomás kezelését is. Hatékonyan tartja karban a légző- és keringési rendszert, valamint a vegetatív idegrendszert, javítja a szervezet önszabályozó képességét.
A mérés során a csuklókra felhelyezett elektródák segítségével EKG- felvételt készítünk, a vizsgálat fájdalommentes. A HRV-tréning légzésgyakorlatok elsajátítása révén valósítható meg, először számítógép segítségével a páciens megtanulja, mi az a légzésritmus, mely az ő szervezetében leginkább növeli a szívfrekvencia változékonyságát, később már számítógép nélkül is tudja alkalmazni azt. Általában 4-6 ülés elegendő hozzá, hogy valaki elsajátítsa a megfelelő légzéstechnikát, de ez egyénenként változó lehet. Az ülések időtartama 30 perc, heti két alkalommal.
Fontos, hogy a megtanult, számára legkedvezőbb légzésmintát a páciens a későbbiekben otthon, készülék nélkül, minden napgyakorolja, napi 3-5x, 2-4 percig, összesen napi 20 perc gyakorlás az ideális. A gyakorlásra a mindennapokban rövid időszakok is alkalmasak, pl. buszon ülve, sorban állva, vagy akár piros lámpánál várakozva.
Forrás: Basics of Heart Rate Variability Applied to Psychophysiology February 2010 Praxisbuch Biofeedback und Neurofeedback Springer